Bezejmenná stránka: Akta O

Oz, jak jsem ho viděl #2

 

The Wonderful Wizard of Oz (1910)

 

Děj tohoto prvního filmového zpracování dobrodružství Dorotky a jejích přátel, odpovídá předloze. Víceméně. Tedy více, až na několik drobných změn.

Ta první je hned na začátku. Strašáka totiž děvče potká a z kůlu osvobodí už v Kansasu. Teprve potom přijde tornádo (podle titulků cyklon) a odnese Dorotku, Strašáka, Tota – a krávu Imogene a osla do země Oz.

 

Mezitím ve Smaragdovém městě.

Čarodějnice Momba zaútočí na krále Čaroděje Oz a prosadí svou. Čaroděj vydá vyhlášku, v níž slibuje království tomu, kdo ho Momby zbaví. On sám už má panování po krk a rád by se vrátil do Omahy.

 

Na cestě.

Objevuje se Glinda a proměňuje Tota ve „skutečného ochránce”, pejsek vyroste a bez prodlení zkrotí Zbabělého lva, který Kansasany v tu chvíli napadl. Dorotka si přečte Čarodějovu výzvu, přibitou na stromě, a neváhá.

Ještě v lese najde a naolejuje Julii, tedy spraví Plecháče. Po veselém tanci (taneční čísla provází prakticky každou scénu) vyrazí posílený tým na Mombu.

Ani nové akvizice (kromě Plecháče, jehož motivuje vděk, se bůhvíproč a bůhví odkud objevila velká černá kočka, nejspíš proto, aby byla do páru) ale nepomohou. Momba s jednou létající opicí a bandou poskoků útočníky zajme, strčí za mříže, děvče jí musí sloužit. Posluha ovšem znamená i úklid a k úklidu je zapotřebí voda, a voda, jak víme, likviduje čarodějky lépe než kyselina.

Momba je pryč, Dorotka pokračuje do Smaragdového města pro vypsanou odměnu. Korunu ale odmítne, přenechá ji Strašákovi.

Čaroděj balí a připravuje balon. Není to bez potíží, podle kolektivní smlouvy s místními odbory se po dvanácté nepracuje (tančit se může, tomu se ani tady nevyhnete).

Odlétá.

Sám, jak bylo už v knize popsáno, bez Dorotky. Ta zůstává s přáteli v zemi Oz.

 

Poznámka č. 1. Na plátně se Dorothy a její přátelé ve společnosti postav z prvních tří knih objevili už v roce 1908 v rámci propagačního turné Fairylogue and Radio-Plays.

 

Poznámka č. 2. Nehrají žádnou roli, má je na nohou už z domova, ale stejně by mě zajímalo jakou mají barvu Dorotčiny boty. Jsou totiž tmavé.

Dorotka a Momba

5.1.2021

The Patchwork of Oz (1914)

 

Už rok po vydání knižní předlohy vstoupila Scraps na filmové plátno. Černobílý a němý snímek, dokončený v červenci 1914, se přidržel předlohy jak jen to šlo. Na rozdíl od knihy se tu ale neobjevuje Dorotka (neměla by co dělat), své si naopak užije Jinjur (očividně v mezičase mezi dobýváním města a svatbou, odchodem na venkov a komandováním devíti krav a manžela). Unc Nunkie a Margolotte sice zkamení, Ojo musí sehnat všechny příslušné ingredience, na cestě ho ale nedoprovází jen Patchwork Girl a Skleněná kočka (ta zůstala spát v knížce), ale také skupinka různě zainteresovaných lidí a tvorů, včetně přátelské muly jménem Mewel a munchkinské dívky Jessevy, jejíž snoubenec Danx při nehodě v kabinetu dr. Pipta nejen zkameněl, ale navíc se i zmenšil. Objevuje se tu taky filmové (tedy v knihách nepopsané) stvoření Zoop. Přesněji Lonesome Zoop.

Dostatečně šílenou Scraps předvedl akrobat Pierre Couderc, který  ztvárnil i Plecháče v třetím filmu téhle série, His Majesty, the Scarecrow of Oz. Malou roli ve skupince Tottenhotů dostala i budoucí hvězda grotesky Harold Lloyd, dalšího příslušníka zmíněného národa, ale zároveň také Zbabělého lva hrál Hal Roach, který ovšem záhy pochopil, že herectví není ve filmovém průmyslu jeho parketa, pustil se do produkce a v následujících letech stál za úspěchem Laurela a Hardyho, jakož i mnoha tehdejších hvězd komediálního stříbrného plátna.

Film, natočený studiem Oz Film Manufacturing Company a distribuovaný Paramount Pictures, nezaznamenal nijak zvláštní úspěch. Studio natočilo v témže roce ještě dva další filmy, The Magic Cloak of Oz (adaptace knihy Queen Zixi of Ix) a His Majesty, the Scarecrow of Oz (původní scénář, o rok později přepracovaný do knihy The Scarecrow of Oz), načež se pokusilo zachránit vážnou tvorbou, ale ani ta nezabránila krachu.

Scraps a Woozy

30.12.2019

 

His Majesty the Scarecrow of Oz (1914)

 

Nic moc, oproti Patchwork of Oz ze stejného roku.

Jde o původní scénář, na rozdíl od dvou dalších filmů natočených Oz Film Manufacturing Company.

O rok později přešla Gloria se svým příběhem do knihy The Scarecrow of Oz, místo Dorotky nastoupila Trot, a Mombi  v něm byla nahrazena  další zlou čarodějnicí, Blinkie.

 

Co se mi líbilo

Když jde o fantasy, jsou stop motion triky prakticky nezbytné (a taky tady hojně užívané). Nejpůsobivější mi ale stejně přišel docela obyčejný náklon kamery při zdolávání vodní stěny.

Kouzlo, jímž čaroděj zavřel Mombu do plechovky ale taky bylo sympaticky provedené (Preserved sandwiches > Preserved Witch).

 

Co mi nedochází

Ač se srdcem zmrzlým, bez citu a bez zájmu, stejně pomohla Gloria  Strašákovi a Plecháčovi hrad svého otce dobýt. Proč?

Plecháč v jedné scéně (opět) politý vodou nezrezivěl. Obvykle tuhne prakticky okamžitě.

 

Film ke shlédnutí v Internet Archive nebo na Youtube

28.9.2022

 

 

 
Tumbrl Facebook Instagram Mastodon

Literárium další příběhy ...

Bestiář

Cokoliv

Poslední změny