Bezejmenná stránka: Kalendář

Archív třetí řádky

 

úvod | leden | únor | březen | duben | květen | červen | červenec | srpen | září | říjen | listopad | prosinec | ... a další důvody

leden

Prvního ledna 1943 si G.H. Bondy přečetl inzerát inženýra Marka. Cesta Absolutna na svět byla otevřena. Další viz Čapkova Továrna na Absolutno

A ještě jednou prvního ledna – roku 18xx ve 2h 47m 35s se se Zemí srazila kometa Gallia a odnesla do vesmíru několik jejích kousků, včetně Hectora Servadaca, jak odhalil Jules Verne v románě Na kometě.

březen

V pátek, třetího března 2484, v šest hodin třicet minut, zjistil Centrální mozek lidstva, že se k Zemi řítí kometa, která ji po sto sedma sedmdesáti dnech trefí. Záchrana měla přijít z minulosti, z roku 1984, kdy budoucí génius Adam Bernau přišel na způsob, jak posunout prostorem velké objekty. K získání sešitu s dětskými výpočty vyrazila výprava, známá jako Návštěvníci. V televizním seriálu.

Sedmého března 1951 přistáli (opět) poprvé lidé na Měsíci. Podle knihy Stand By For Mars (1952), Careye Rockwella.

květen

Čtyřiadvacátého května 1862 přistál balón Viktoria na břehu Senegalu. Dokončil tak odvážný přelet afrického kontinentu směrem východozápadním, jak si předsevzal doktor Fergusson i jeho duchovní otec Jules Verne a to v románu Pět neděl v balóně

V roce 1871 odstartoval 26. května z obležené Paříže balón s Francoisem Maretem. Měl odvézt do bezpečí jednoho pasažéra, ale nakonec odletěl Maret sám a dostal se až do Alžíru, kde ho nalezli mimozemšťané. V příběhu Ďáblův prsten Ludvíka Součka. Mimochodem, vrátili ho 4. července 1964

červen

Sedmého června 1916 provedl ctihodný pan Bychance, společník právní poradny Robey, Robey, Redfern a Bychance něco, co zřejmě nebylo příliš ctihodné. Věděl o tom on a ještě čarodějka ze sedmnáctého století Agnes Magorésová. Autoři knihy Dobrá znamení Tery Pratchett a Neil Gaiman pravděpodobně ne. Pokud to ovšem Agnes nepředpověděla.

A ještě sedmého června, tentokrát roku 2014, v jedenáct dopoledne podle redakčních hodin zachytil redaktour Zoubek zprávu z Moskvy o výbuchu v tamní továrně na střelivo. A vzápětí na to stejnou z Madridu a... a záhy bylo jasno, že se něco děje. Co, to prozradila kniha Hanuše Sedláčka Poslední bitva.

červenec

16.července 1988 – v knize Zajatci oceánu Petera Hédervariho to byla nepříliš vzdálená budoucnost, ne dnešní minulost, – se odmlčela vědecko výzkumná ponorka X-d4.

Dvacátého sedmého července 1861 napsal Jules Verne na rub své fotografie věnování a poděkování statečnému Hansi Bjelkemu, který mu zachránil život. Při jaké příležitosti? Dozvíte se v knize Ludvíka Součka Cesta slepých ptáků.

srpen

15.srpna vydal vládce větrů Aiolos příkaz zabít každého poloboha, na kterého jeho podřízení narazí. Proč a jak to dopadlo, viz kniha Ricka Riordana Bohové Olympu: Proroctví

září

Čtvrtého září roku tisícího devítistého šestnáctého opustil Bradley, bývalý námořník lodi, jíž potopila německá ponorka a který se po mnoha peripetiích dostal až do středu neznámého ostrova kdesi uprostřed oceánu, Dinosauří tvrz, aby se svými čtyřmi druhy, Sinclairem, Bradym, Jamesem a Tippetem vydal prozkoumat pobřežní útesy tohoto zapomenutého světa. Jak dopadl a jak se vedlo ostatním, to prozrazuje E.R. Burroughs v knize Caprona země divů.

Jedenadvacátého září v noci, po ne tolik jako předchozí deštivém dni, přivezlo nákladní letadlo do obchodu se zvířaty dodávku zlatých rybek. Protože šlo o obchod v Guslaru Velikém, nebyli to žádní obyčejní karasi, ale zlaté rybky právě takové, jaké zneužívají rybáři a jejich chamtivé manželky. Jak to dopadlo v tomto případě, prozradil Kir Bulyčov v příslušné povídce ze sbírky Mimozemšťané v Guslaru.

Dvacátého třetího září se dva geologové, Murchison a Geroj, dostali při pokusu profesora Linda na palubu podzemního stroje Geotromb, jež patřil pánu země Herkulu Pankrasitu. Co bylo dál, to vyprávěl v knize Zemí (1911) F.X. Pavlovský

říjen

Šestnáctého tohoto měsíce se měla stát věc, jíž se Levandule Brownová obávala. Předpověděla to bradavická učitelka věštění Trelawneyová. Něco neříjemného se nebelvírská studentka ten den pak skutečně dozvěděla, ale... Vysvětlení hledejte v třetí knize dobrodružství mladého kouzelníka Harryho Pottera Vězeň z Azkabanu.

prosinec

V roce 1975, v 1:50 GMT, zazvonily všechny telefony na světě. V povídce A.C. Clarka ... a ozve se Frankenstein, byl totiž celý svět propojen počítačovou sítí, která se ovšem vzápětí vzbouřila.

 

 

 
Tumbrl Facebook Instagram Mastodon

Literárium další příběhy ...

Bestiář

Cokoliv

Poslední změny