Bezejmenná stránka: Cokoliv > Monstra z her

O původu druhů aneb Monstra z her
Shin Megami Tensei: Devil Survivor 2 Record Breaker


Shin Megami Tensei: Devil Survivor 2 Record Breaker

systém a rok vydání: Nintendo DS – 2009 (JP, US); Nintendo 3DS – 2015 (JP,US, EU)

Vydavatel: Atlus, Ghostlight

 

Devil Survivor 2

Z tajemného webu přichází tajemné e-maily, obsahující v příloze tajemná videa, ukazující smrt přátel. Ještě žijících, takže buďto jde o podvod – nebo o předpověď budoucnosti. Na zdlouhavé uvažování ale není kdy, protože Japonsko napadli ještě tajemnější bytosti, známé jako Septentriones. Nastává boj s časem. A další příležitost k tomu, jak ve válce andělů s démony zničit svět.

Na rozdíl od předchozí hry (dějově nesouvisející) se děj přesouvá i do jiných japonských měst, nejen Tokya. Tohle rozšíření ovšem nijak nepomáhá k tomu, aby se hra vyrovnala svému předchůdci. Herní mechanismus zůstal zachován, děj je veden jiným směrem a postrkován jinými vypravěčskými triky, ale stejně...

 

Odkazy v textu vedou na Bestiář těchto stránek, obsahující skutečná monstra a bohy, případně někam, kde se můžete dozvědět víc.

 

 

Abaddon
Abaddon je hebrejské slovo s významem zkáza a jeho nositelem je například jeden z pekelných démonů, jinak též příhodně zvaný Pán kobylek.
Abraxas
Podle gnostiků jméno bytosti božské i démonické, katolická církev si přivlastnila to druhé. Zosobněn havranem, číslem mu je Sedmička.
Aeros
Vzdušný elementál. O nich se můžete dočíst v Bestiáři, tady jen připomenutí, že už staří Řekové a Indové předpokládali, že hmota se skládá ze čtyř prvků, totiž ohně, země, vody a vzduchu.
Afanc
Jezerní obluda z Walesu. Někdy poctivý démon, jindy krokodýlu či bobrovi podobné monstrum. Nejstarší dochované písemné záznamy o jeho pozorování pochází z patnáctého století.
Agares
Démon (tedy ďábel) velící podle Johanna Wiera jedenatřiceti legiím pekelníků.
Agathion
Úslužný démonek (čarodějčin či čarodějův domácí pomocníček), který se objevuje jenom v poledne.
Airavata
Bílý slon, který v indických mýtech vozil boha Indru.
Alice
Ano, právě ona, postava ze známých knížek Lewise Carrola.
Alilat
Předislámská bohyně Al-lāt byla jednou ze tří bohyň jejichž chrámy v Mekce nechal zbořit Mohamed.
Amaterasu
Japonská bohyně Slunce. Mimo své věřící známá především tím, jak se před svým bratrem Susanooem schovala do jeskyně, což znamenalo, že nebe přišlo o světlo. Ve věčné noci se bohům nelíbilo, navíc vyschla nebeská řeka a situace začala být opravdu vážná, naštěstí se spojenými silami podařilo dostat sluneční dámu zpět na oblohu.
Ammut
Též Amemait, nebo Ammit, česky Požíračka duší. V egyptské mytologii složenina z tří nebezpečných zvířat: krokodýla, lva a hrocha. Byla k ruce bohyni Ma'at, soudící nově příchozí do egyptského záhrobí
Ananta
Indický symbol věčnosti, hadí tvor, patřící k nágům.
Anat
Sestra fénického Baala, bohyně lásky a plodnosti.
Angel
Anděl.
Aniel
Jeden ze sedmi archandělů. Přísluší mu planeta Venuše, růže, bříza, měď a ledviny.
Anubis
Řecké jméno egyptského Anupa, boha zemřelých a mumifikace, známého svou šakalí hlavou.
Anzu
Babylonský pták, který byl personifikací zkázonosného jihovýchodního větru, a také nešťastně vybraným osobním strážcem boha Ellila. Tomu ukradl pověstné Tabulky osudu, což zapříčinilo nejen velkou krizi mezi mezopotámskými bohy, ale také vznik celé řady příběhů o tom, jak se s ní vypořádali.
Apis
Hapi (neboť Apis je řecký přepis) byl posvátný býk starých Egypťanů. Dokud žil, byl považován za Ptahovo vtělení, po smrti se mu pak dostávalo pocty mumifikace.
Aquans
Představitel vodního elementu.
Ara Mitama
Japonské slovo Mitama označuje duši. Ta pak nabývá dvou nezávislých forem. Ara-mitama je zlá, škodolibá a nepříjemná tvář, na rozdíl od nigi-mitama, prezentace vlídné a hodné.
Arahabaki
Podle tvůrců hry prastarý bůh poutníků podle prastaré japonské víry, kterého později adoptoval i šintoismus. Ovšem prameny, které ho dokládají, nemusí být spolehlivé.
Arioch
Biblický démon, Zběsilý lev, známější více z Miltonova Ztraceného ráje.
Asp
Další výlet do pozemské zoologie: Vipera aspis, čili zmije skvrnitá, je had, na kterého můžete narazit na jih a jihozápad od našich hranic. Taky jde o hada ze sředověkých bestiářů, známého tím, že si ocasem ucpává uši, aby neslyšel vábení.
Astaroth
náleží mezi padlé anděly, čili ďábly. Podle Johanna Weira, jak je uvedeno v jeho díle Pseudomonarchia daemonum, velí čtyřiceti legiím čertů. Někdy bývá zobrazován jako naháč s dračími křídly, jezdící na vlku. V dobách předkřesťanských byl jiného pohlaví, přesněji středněvýchodní bohyní lásky Astarté.
Asura
Asurové přicházejí z Indie, v hinduismu jsou nadpřirozeným národem, stojícím v opozici proti dévům, takže jsou často v zkratce považováni za démony. Stejně tak i v zoroastrismu. I tady. Buddhističtí asurové jsou na tom o něco lépe.
Baal
Býval to bůh. Jako mnoho takových se i on časem proměnil v démona, neboť jeho uctívači nebyli tak úspěšní, jako věřící jiných bohů. A protože Baal býval na Předním východě opravdu mocným bohem, proměnil se i v mocného démona. Také v nálepku, kterou praví věřící označovali vše, co se podle nich jen pravdosvatě tvářilo.
Badb Catha
Jedna z trojice irských bohyň Morrigan, Badbh a Macha. Tahle někdy vystupuje v převleku za černou vránu, neboť je bohyně válečné.
Bai Suzhen
Bílá hadí bohyně z čínských mýtů. Pesněji z Legendy o bílém hadovi, příběhu natolik populárním, že má vlastní opery, filmy i televizní seriály.
Bai Ze
V Japonsku znýmý jako Hakutaku. Podivné zvíře z čínských pověstí.
Baihu
čili Bílý tygr, je jedno ze čtyř čínských nebeských znamení a zároveň mýtických stvoření
Balor
Balor byl legendárním králem irského národa Fomorů, obří rasy, která bojovala s Dětmi bohyně Danu, čili s keltskými irskými bohy.
Baphomet
Fiktivní templářský idol Bafomet, vymyšlený nejspíš pro podepření chatrné obžaloby. Do dějin nejen okultních se mu vejít podařilo.
Barbatos
V démonologii známé pekelné kníže, velící třiceti legiím démonů. Rozumí zvířecí řeči.
Barong
Na ostrově Bali je Barong králem dobrých duchů a věčným protivníkem démonky Rangdy.
Basilisk
Bazilišek patří mezi nebezpečné mýtické tvory, jeho pohled petrifikuje, čili činí kamenným.
Beelzebub
Pán much, který ovšem mouchám nevládl, ba právě naopak – chránil před nimi. Belzebub byl původně předžidovským bohem, teprve později se stal jedním z šéfů pekla.
Behemoth
Behemot je v pověstech obrovské zvíře, tak obrovské, že i jeho jméno je množným číslem od slova behémá, čili zvíře. Tvarem velký slon, hroch či hybrid této dvojice.
Beiji-Weng
V taoistickém podsvětí je Bei Ji Xian Weng soudcem mrtvých.
Belial
Jeden z padlých andělů, čili ďábel; podle některých pramenů byl právě on tím prvním, který opustil Nebesa.
Berserker
Pověstný vikingský válečník, nepříčetný vzteky.
Bifrons
Bifrons je jedním z pekelných knížat, velící šesti (nebo šestadvaceti) legiím. Podniká v oboru věd a umění. A původně to byl římský bůh.
Billiken
Panáček, jehož si na začátku dvacátého století vymyslela missourijská učitelka a ilustrátorka Florence Pretzová. Prý ho spatřila ve snu. Jako bůh věcí, jak by měly být se stal kupříkladu maskotem univerzity v Saint Louis, jakož i několika sportovních týmů.
Bilwis
V německy mluvících zemích známý vegetační démon, spojovaný s obilím. Rozevláté vlasy, trojrohý klobouk. Škodící, ne pomáhající.
Bishamonten
V Japonsku jeden ze sedmi bohů štěstí, tamní verze Vaiśravaṇy, jednoho ze čtyř lókapála, strážců světových stran, buddhistických králů světa,
Black Frost
Jeden z mála démonů v této hře původních. Je temným protějškem Jacka Frosta.
Botis
Jeden z pekelných prezidentů. Nezapírá se, neboť jeho pnejoblíbenějším převlekem je tvar člověčí, s hlavou ozdobenou dvěma rohy (a velkými zuby).
Brigid
Vznešená bohyně, naklánějící se nad každou irskou kolébkou, patronka kovářů, básníků i válečníků. Později vznešená svatá. Původně byla dcerou boha Dagdy, (v křesťanské tradici pak dcerou Dugalla Hnědého) Představovala Trojjedinou bohyni a jejím svátkem byl imbolc, dnes ten nejméně známý ze čtveřice keltských svátků, držený někdy kolem prvního února.
Cait Sith
Když oprášíte svou zanedbanou gaelštinu, lehce se ujistíte, že Cait Sith znamená prostě kouzelná kočka. Straší na skotské Vysočině, kde na ni můžete snadno narazit: je velká jako pes, černá, s bílou skvrnou na hrudi.
Cerberus
Nejčastější počet hlav, který lidé tomuto psímu strážci řeckého podsvětí přisuzují, jsou tři. Ale existují záznamy i o padesáti či rovné stovce, řecké mýty nijak nešetřily, pokud šlo o počet končetin.
Cu Chulainn
nejznámější a nejvýznamější hrdina irské mytologie.
Culebre
Culebre je kantábrijský drak, je velmi velmi nebezpečný a velmi velmi vyhledávaný dobrodružnějšími povahami, protože jako každý svého rodu obvykle někde skrývá velmi velmi velké poklady.
Da Peng
Peng je obrovský pták čínských mýtů, který se na oblohu dostal přeměnou z neméně obrovské ryby, zvané Kun. V době moderní se oběma dostalo cti být kmotry druhohorních zvířat, křídového ptáka Pengornise a o něco staršího pterosaura Kunpengopteruse
Decarabia
Démon, velící třiceti legiím pekelníků.
Dzelarhons
Žabí princezna z legend Indiánů kmene Haida.
Erthys
Elementál země.
Feng Huang
Čínský fénix
Fenrir
Obrovský vlk ze severských mýtů je nejstarším synem Lokiho a obryně Angrbody. Je mu přisouzeno, že stejně jako jeho bratr Jormungand vyřídí při posledním boji Thora, on zlikviduje samotného Odina. S takovým údělem se nemusí žít těžko, zvláště jste-li příšera, jejíž rozevřená tlama se spodní čelistí dotýká země, zatímco čumák nebes.
Flaemis
Elementál ohně.
Flauros
64. démon Goetie. Přichází jako levhart, zná budoucnost i minulost, ale lže o ní.
Gagyson
Nevýznamný židovský démon, odpovědný za mor.
Ganesha
Indický bůh se sloní hlavou a místně obvyklým větším počtem paží (vystačí si se čtyřmi). Jeho služebním vozidlem je kupodivu myš.
Garm
Garm, severský příbuzný řeckého Kerbera, byl čtyřoký pes, strážící vstup do říše mrtvých Helheimu.
Garuda
Hlavou, drápy a křídly je Garuda orel, tělo má lidské. Také bílou tvář a šarlatová křídla. Kromě toho, že vozí na svých zádech hindského boha Višnu, je především jihoasijským fénixem.
Ghost Q
Nepřišel z pozemského folkloru, ale z japonské dětské mangy o duchovi jménem Qtarō.
Girimehkala
Zlý slon z indických legend, na němž jezdil například buddhistický démon Mára.
Gozuki
Japonské jméno jednou ze dvou strážců čínského podsvětí. Niu Tou je démon s býčí hlavou.
Grendel
Hlavní boss, dobře tedy hlavní zlý protivník ze staroanglické ságy Beowulf.
Guan Yu
Další z legendárních čínských vojevůdců, kteří se dostali do pověstí. PArdon, do mýtů.
Gucumatz
Známý Opeřený had jedné ze skupin středomarických Mayů. Více o tomto stvořitelském bohovi v Bestiáři.
Gui Xian
Obvykle zvaný Genbu, nebo také Xuan Wu, čínské nebeské zvíře, Temná želva, Temný válečník ze severu. Je personifikací uvedené světové strany, vody (což v Číně želvy představují) a zimy, coby ročního období.
Hagen
Burgunský bojovník, o němž se nejvíce dozvíte v slavném příběhu o Nibelunzích.
Hairy Jack
Chlupatý Jack, alias Barghest. Obvyklé psí strašidlo, většinou černé nebo ohnivé. Prokleté nebo prokletí působící.
Hamsa
Labuť. V tomto případě samozřejmě mýtická, dopravní prostředek Sárasvatin.
Hanuman
Opičí hrdina, který se svou armádou pomáhal Rámovi dobýt Srí Lanku, porazit tamního krále Rávanu a zachránit unesenou Sítu. To vše a mnohem více najdete ve slavném indickému eposu Rámajana.
Hare of Inaba
Inabský zajíc je hrdinou japonských mýtů. Převezl například žraloky a po jejich hřbetech přešel suchou nohou z ostrova Oki na mys Keta. Nebo zavedl Amaterasu na místo jejího budoucího paláce.
Hariti
Buddhistická bohyně, chránící děti, pomáhající při porodu a zajišťující dobré manželské soužití.
Hathor
Egyptská bohyně Hathor je známa především jako posvátná kráva, kojná boha Hora a dobrosrdečná bohyně. Není to tak docela pravda, skutečnost je, jak už to bývá, mnohem složitější. Hathor je totiž božstvem prastarým, předdynastickým. Její jméno se vykládá jako Dům Horův, tedy Nebe, ale také jako Počátek. Původně byla ztělesněním nebe, Sluneční matkou.
Hecate
Řecká tříhlavá a trojtělá Hekaté měla na povel obludy a přízraky, dohlížela na obor čarodějnictví a za nocí se ve společnosti smečky hrůzostrašných psích fantómů toulala po hřbitovech.
Heimdall
Syn Odinův a strážce Asgardu. Nespí, všechno vidí a při konečném zúčtování zůstane jako poslední, aby si to vyřídil s Lokim.
Heqet
Bohyně v podobě žáby. Nebo s hlavou tohoto obojživelníka, což není nijak zvláštní, neboť jde o bytost ctěnou a uctívanou ve starém Egyptě. Symbolizovala plodnost a úrodu, této funkce se žáby dobraly jednoduše: rodily se totiž s nilskými záplavami, na nichž byli prastaří zemědělci závislí.
Hitokotonusi
Šintoistický horský démon, který předpovídá budoucnost.
Hoyau Kamui
Pán jezer sever Japonska obývajících Ainů. Velký okřídlený had
Chernobog
Černý bůh polabských Slovanů. Patrně ne moc hodný, ale kvůli nedostatku pramenů se to neví.
Ictinike
Mezi lakotskými Indiány známý též jako Iktomi. Božský pavouk, objevitel lží.
Ikusa
Příslušník podsvětní armády, vedené čarodějnicí Shikome, kterou v japonských mýtech vyslala mrtvá Izanami na svého manžela Iznaagiho, neboť něchtěla, aby jí milovaný druh viděl ve stavu, v jakém se v záhrobí nachází.
Inti
Státní bůh andské říše, známé dnes jako incká, Coby životadárná hvězda byl jistě znám a uctíván dávno předtím, co si ho Inkové vybrali jako zdůvodnění své existence, teprve coby Inti si ovšem vydobyl výsadní postavení.
Isis
Staroegyptská bohyně (správněji Eset), manželka Usireho a matka Hora.
Itsumade
Pták, který se podle japonských pověstí objevuje na nebi v čase pohrom, nákaz, či války.
Ixtab
Mayové ji znali jako bohyni sebevraždy. Pokud se člověk oběsil, stanul naroveň válečníkům, padlým v boji, ženám, zemřelým při porodu a obětem při obřadech, jejichž duše  Ixtab doprovodila do ráje, kde odpočívají ve stínu Světového stromu.
Jack Frost
Jack Frost je anglická lidová figura, kterou Jan Kantůrek hezky překládá jménem Janek Mráz. Podle všeho je pozůstatkem starých božstev, které ve Skandinávii nazývali Jokul, případně Frosti. Tahle personifikace mrazivého počasí má kromě jiného na svědomí ledové malby na skle.
Jambavan
Král medvědů, skrze dceru Jambavati Kršnův tchán.
Jarilo
Předpokládaný slovanský bůh vegetace, plodnosti a jara. Jinak folklorní postava, představitel stejnojmenného dubnového svátku.
Jeanne d'Arc
Patronka Francie, dívka, která vytáhla do boje proti Angličanům (a chtěla si to vyřídit i s husity). Upálena jako kacířka, později prohlášena za svatou.
Jikokuten
Strážné buddhistické božstvo.
Kabuso
V Japonsku démon, který umí měnit tvar, aby si mohl z lidí střílet, jeho původním vzhledem je ovšem vydra.
Kali
Temná strana velké bohyně Déví, obvykle čtyřruká a vždy tmavé pleti patří mezi božstva populární nejen mezi svými vyznavači, ale i mimo hinduismus. Jméno téhle představitelky chaosu, boje, zmaru a smrti znamená Černá, neodkazuje ale jen k vyjmenovaným elementům, upomíná též na temnotu, jež panovala na počátku světa než se objevilo světlo. Smrt totiž skrze Čas s Počátkem souvisí.
Kama
Hinduistický bůh lásky, jezdící na papouškovi. Podobně jako jeho starořecký kolega Amor je vybaven lukem a šípy.
Kamapua'a
Havajský bůh Prasečí dítě dokázal svým rypákem vyhrnovat z mořského dna tolik bahna, až vytvářel ostrovy pevné půdy; na jednom z nich se tento potomek Hiny a Kahiki-uly také usadil.
Kangiten
Japonský bůh štěstí, tamní buddhistická forma hinduistického sloního božstva Ganéšy.
Kartikeya
Též Skanda. Pohledný, byť šestihlavý a dvanáctiruký hinduistický bůh války. Služební vozidlo: páv.
Kazfiel
Padlý anděl, jehož jméno prý znamená Ten, který lže Bohu.
Kijimunaa
Okinawský skřítek, žijící ve stromech.
Kikimora
Ruský, či obecněji východoslovanský hospodáříček, respektive hospodářka. Démonka, která dává pozor na drůbež i domácnost. Někdy ovšem škodí, zvláště – je to můra – spícím personám.
Kikuri-Hime
Japonská dračí bohyně meditací, přinášející též déšť na pole.
King Frost
Král Mráz je nejspíš literární příbuzný folklorního Mrazíka (Jacka Frosta), vzešlý z pera Margaret T. Canby.
Knocker
V Cornwallu mu říkají i bucca a je to tamní varianta kobolda či permoníka. Skřítek z dolů, který někdy horníkům pomáhá, jindy děsí.
Kobold
Německý skřítek (který později dal jméno kobaltu), začínal v pověstech jako hospodáříček, s postupem času se ale z domácího pomocníčka stal důlním trpaslíkem ve špičaté čapce, škádlícím havíře. Taky pomáhajícím, jak už to v podobných případech bývá.
Koumokuten
Buddhistický strážce jedné ze světových stran, západu. V původní, indické verzi se jmenuje Virúpákša a vládne hadím lidem, nágům.
Kresnik
Krsnik, dvojník, čili tělo opustivší duše v podobě bílého zvířete, kteé jihoslovanští čarodějové v noci vysílali k boji s upířím kudlakem.
Kudlak
Viz předchozí. Říká se též, že pokud se narodí dítě s embryonální blánou na hlavičce, stane se jedním z nich. Kudlak za nocí (kromě již zmíněného zápasu) útočí na lidi a škodí, po smrti se pak stává upírem, krsnik naopak pomáhá. Definitivní určení typu pak závisí na barvě blány. Bílá či průhledná – krsnik, tmavá nebo červená – kudlak.
Kumbhanda
V doslovném příkladu Ti s varlaty jako džbány. Buddhistické příšerky, podléhající komandu velekrále Virúdhaky, strážce jižní strany hory Méru.
Kusi Mitama
Jedna z forem japonské duše.
Lailah
Jméno tohoto anděla znamená v překladu z hebrejštiny noc. Nejde ale o záporného představitele Temnot, ale o entitu, odpovědnou za početí.
Laksmi
Hinduistická bohyně lásky, štěstí, krásy a plodnosti. A tak dál.
Leanan Sidhe
Nadpřirozený milenec v keltských pověstech. Aneb succubus/incubus po irsku a skotsku.
Legion
Tohoto démona můžete najít v Novém zákoně, a to hned na několika místech (ovšem v jednom příběhu). Posedl gadarénského muže, na kterého narazil Ježíš, sotva do té krajiny přišel. Nebožák, jen co Mesiáše spatřil, běžel k němu a prosil o pomoc. A Kristus mu samozřejmě vyhověl.
Lham Dearg
Ly Erg skotských pověstí. Chlapík s přezdívkou Červená ruka číhající u cest nedaleko vody.
Lilim
Děti Lilith.
Lilith
Původně první Adamova žena a jinde bohyně smrti, nejlepší bude přečíst si o ní v Bestiáři.
Loa
Základ haitského náboženství. Původem především africká božstva
Loki
Skandinávský obr a bůh, známý Pokušitel a postava velmi rozporuplná.
Lord Nandou
Podle taoistů Jeden ze šesti dlouhověkých pánů jižní polokoule. Ohnivý.
Lorelei
Známá rýnská víla, sedávající na skále, rozčesávající si vlasy a topící lodníky.
Lucifer
kníže pekelné ke svému jménu a existenci prý přišel náhodou – když se prorok Izaiáš posmíval jistému babylonskému králi, který se velkohubě pustil do války a pak ji prohrál. Lucifer je totiž Jitřenka (čili Venuše, ale astronomií si to komplikovat nebudeme) a Izaiáš se vysmíval pádu chvástavého krále, připomínajíc, že spadl při vzestupu do nebe do pekla, což bylo míněno obrazně.
Lugh
Keltský bůh světla, jeden z nejvyšších. Patřil k Túatha Dé Danann, měl však v krvi i geny jejich odvěkých nepřátel Fomorianů, neboť Lughovým dědečkem byl fomorianský král Balor.
Mahakala
Mnohoruký ochránce převážně tibetských buddhistů. Vlastně Šiva, ale to buddhistům neříkejte.
Makara
Hinduistické mýtické monstrum, krokodýlu (někdy delfínovi) podobné vodní stvoření. Také jedno ze znamení hindského zvířetníku.
Masakado
Taira no Masakado byl samuraj, který v období Heian, tedy někdy kolem roku tisíc po evropsku, vedl vzpouru, jež zachvátila tři provincie. Byl zavražděn, následně se pak stal polobohem. Jako svatý Václav.
Metatron
Jeden z nejvýše postavených andělů, zvaný někdy Menší bůh.
Mezuki
Jeden ze dvou strážců japonského podsvětí, ten s koňskou hlavou.
Mithra
Původně indo-íránské božstvo, jež se v antickém Římě stalo představitelem v pozdní době rozšířeného stejnojmenného kultu.
Moh Shuvuu
Zlý pták, démon sibiřských Burjatů
Mokoi
Lesní démon z mytologie australské, přesně severoaustralských Murnginů.
Moloch
V dobách předbiblických to byl středněvýchodní bůh, pročež se, stejně jako jiní, například Baal, dostal do Starého zákona coby démon. V tomto případě přesněji jako označení pohanské modly.
Mot
Semitský bůh smrti, pokoušející se každých několik let pohltit Baala.
Mothman
Monstrum lidské velikosti, opatřené ovšem motýlími křídly a rudě žhnoucíma očima, občas bezhlavé (v tom případě má zmíněné zrakové orgány na hrudi) náleží folklóru Spojených států.
Murmur
Padesátý čtvrtý démon Goetie a Pekelný vévoda, voják, jezdící na supu.
Myrmecolion
Mravkolev je známý brouček, ale v tomhle případě jde o tvora naprosto odlišného, monstrum ze středověkých bestiářů. Zoologii se vyhýbá i jeho jméno, složené z obou rodičů, protože u kříženců bývá zvykem pojmenovat je první polovinou otce a druhou matky, myrmecoleo je ovšem synem lva a mravenčí matky, po otci zdědil hlavu, po druhém z rodičů tělo.
Nalagiri
Král slonů v mýtech ostrova Šrí Lanka.
Nata Taishi
Jinak též Nezha, nebo Nataku. Čínské ochranné božstvo.
Nebiros
Dle Johanna Weira pekelný markýz, znalý všech umění, dvacátý třetí démon Goetie, objevující se v podobě tříhlavého psa nebo jednohlavého havrana.
Neko Shogun
Kočičí vládce.
Nekomata
Dvouocasá velká kočka (ne ta z našeho státního znaku), přišla z japonského folklóru. V běžné formě se jí říká bakeneko, někdy však naroste do obřích rozměrů a její ocas se zdvojí; takovou formu pak pojmenovali nekomata.
Nergal
Nergal byl bůh podsvětí ve staré Mezopotámii, nejvíce v Akkadu. V mýtech babylonských se stal manželem boyhně téhož Ereškingal. (Aby se sjednotily sumerské a akkadské náboženské představy).
Nigi Mitama
Hodná, respektive uklidněná duše Ari Mitama.
Nisroc
Asyrský bůh, alespoň podle Bible, kde ho zmiňuje Druhá kniha královská, kapitola 19, verš 37.
Norn
V severské mytologii jsou norny bohyně osudu, obvyklé tři sudičky, tkající pavučinu osudu, představující minulost, přítomnost a budoucnost.
Nozuchi
Japonské strašidlo, známé též jako tsuschinoko. Krátký, tlustý a bledý had, případně červ. Dnes žije hlavně v představách kryptozoologů.
Nue
Japonské monstrum s opičí hlavou, tygříma nohama, tělem psíka mývalovitého a hadem místo ocasu. Přináší smůlu a nemoci.
Nyarlathotep
Plíživý chaos, jeden z Vnějších bohů, které si ve svém díle vymyslel sám velký H.P. Lovecraft.
Obariyon
Podobně jako hejkal u nás, i Obarion v Japonsku rád skáče svým obětem na záda. Aspoň v provincii Niigata. Na rozdíl od hejkala ale může být takovýhle nečekaný pasařér za krkem k užitku: když ho donesete až domů, promění se prý v peníze.
Oberon
Populární král elfů a skřítků, nejznámější díky Shakespearově Snu noci svatojánské. Ale slavný dramatik si ho nevycucal z prstu, Oberona našel v lidových pověstech své doby.
Odin
Nejvyšší bůh starých Germánů, jednooký Stvořitel, bůh válečníků, politiků, básníků magie, et cetera, jehož při ragnaröku, čili poslední bitvě, spolkne vlk Fenrir.
Ogre
čili Zlobr, obvyklá obluda evropských pověstí a pohádek, nebezpečný tvor, který, jak říká nejznámější zlobr Shrek: ti vás svlíknou z kůže zaživa, rozemelou vám játra a vymačkají si vaše oči na toast.
Ogun
Jorubský a skrz ně z Afriky do voodoo i podobných kultů a náboženství se nastěhovavší válečný bůh.
Ometeotl
Aztécký prvotní princip, dualistická entita obojího pohlaví, žijící mimo prostor a čas
Orcus
Římský bůh podsvětí. Někdy i Podsvětí samo.
Orobas
Jedno z prominentních pekelných knížat, velící dvaceti legiím ďáblů. Mívá podobu koňsko-lidskou.
Orochi
čili Osminásobný had, je monstrum japonské mytologie. Stejně jako jeho evropští příbuzní draci vyžadoval oběti v podobě dívky, než si to s ním vyřídil Susanoo, hrdina a bůh moře a bouří.
Orthrus
Dvouhlavý pes Orthos byl potomkem Týfóna a Echidny. Pracoval jako hlídač stáda trojtělého obra Géryona. I on narazil, jako většina jeho sourozenců, na Hérakla, který se vypravil Géryonův dobytek ukrást.
Osiris
čili Usire, je egyptský bůh plodnosti. Protože na jeho bratra Sutecha (Setha), zbyly pouště, došlo k legendární bratrovraždě, díky jíž se Usire stal bohem zemřelých.
Oumitsunu
Podle kompendia legendární král Izuma, obr a vnuk boha Susanooa.
Pabilsag
Bůh sumerského města Isin
Pallas Athena
Řecká bohyně spravedlivé (a vítězné) války, umění, moudrosti, patronka Atén. Diova dcera
Parvati
Šivova druhá manželka, reinkarnace jeho první ženy Sati.
Pazuzu
V Mesopotámii si představovali Pazuzu jako slepenec ostrých lvích drápů, škorpioního ocasu, nějakého toho těla a orlích křídel. Ta jsou důležitá, protože Pazuzu byl personifikací zkázonosného jihovýchodního větru.
Pendragon
Původu velšského: Pen Draig, čili Hlava draků. Zde skutečný drak, v keltských mýtech většinou titul krále lidského, viz Artušův otec Uther Pendragon.
Peri
Perští démoni. Ne vždy zak zlý, jak by se předpokládalo. Stojí mezi anděly a démony, z řád těch prvních byli kdysi vyhnáni, neoddali se ovšem zlu natolik, aby byli tvory nebezpečnými každým coulem.
Pisaca
Pišáčové jsou už od pohledu odporní a zlí lesní démoni, živící se lidským masem a krví. Patří k prastarým bytostem, protože se o nich zmiňují už védy
Pixie
Skřítci z Britských ostrovů. Nejsou větší než lidská dlaň, oblékají se do zelené, aby se mohli rychleji a lépe ukrývat, mají do červena zrzavé vlasy. Nosánky mají pěkně nahoru, oči zelené (občas šilhavé), uši špičaté. Někdy pomáhají po nocích s drobnými domácími pracemi. Ne zadarmo.
Poltergeist
Poltergeisti jsou neviditelní duchové, kteří se vyžívají ve vrzání, rachocení, teleportaci nejrůznějších předmětů či napadání lidí.
Power
Andělská sorta, jeden z devíti andělských kůrů, česky nazývaných Mocnosti.
Purple Mirror
Nebezpečí, které horzí japonským slečnám – těm, které se rády shlížejí v zrcadle. Bývala jedna taková, která o dvacátých narozeninách padla náhle mrtva a její zrcadlo, jejž obarvila purpurově, zmizelo. Od té doby bylo nalezeno několik mrtvých čerstvě dvacetiletých slečen – a nachové střepy.
Pyro Jack
Jack O'Lantern je britská bludička, světýlko v močálech. Ztracená duše. Pyro je slovo řecké a znamená oheň, neboť bludičky jednak musí něčím svítit a ve videohrách je obvyklé přiřazovat protivníkům element.
Python
čili krajta, známý had z čeledi hroznýšovitých. Také ovšem drak (nebo had) z řeckých mýtů, který na Héřin rozkaz pronásledoval Létó.
Quetzalcoatl
Quetzalcoatl, Opeřený had, byl jedním z hlavních božstev středoamerických indiánských kultur. Stvořitel, Učitel, tvůrce kalendáře a ochránce umělců, je toho hodně, co měl na starosti.
Rakshasa
nebo také rákša, je indický démon čili běs. Provází je pověst zlých tvorů, ale nic není černobílé. Někteří rákšasové jsou ve službách boha nebes Indry (zlo je nejlepší hlídač, i křestanský ráj svého času hlídal drak). V legendárním příběhu Rámy unesl král rákšasů Rávana, desetihlavý vládce Lanky, čili Cejlonu, Rámovu manželku Sítu.
Rangda
je návštěvnicí z mytologie ostrova Bali. Tam je královnou démonů, zvaných layak, což jsou přes den obyčejní lidé, přes noc vykrádají hroby, přesněji vnitřnosti mrtvých těl, z nichž pak vyrábějí lektvary, jejichž pomocí se mohou proměnit třeba v tygra.
Remiel
Anděl. Též padlý anděl. Jeho jméno znamená Boží hrom.
Sage of Time
Mudrc času. Místní postava, založená na pozdní řecké personifikaci času (v dobách klasických neznámé) Chronovi.
Saki Mitama
Další z japonských duší. Duše požehnání a bohatství.
Sarasvati
Brahmova manželka Sarasvati začínala jako říční bohyně. Tok, v němž žila a jemuž vládla, kdysi ústil do Indu, patřil k posvátným a dnes už neexistuje. Sarasvatí tedy vzala za svou jinou funkci, stala se patronkou malířů, básníků a hudebníků, v dnešní době i školáků. Její největší zásluhou je ovšem vynález sanskrtu, univerzálního indického jazyka, lidské řeči vůbec a rétoriky.
Satan
je prostě Satan. Známá hlava Pekla.
Scathach
Scathach byla irská válečnice, která učila bojovým uměním Kúchulaina. Později se stala i jeho tchyní.
Seiryuu
Azurový drak je jedno ze čtyř hlavních čínských souhvězdí. Tohle je ovšem jeho japonská verze.
Shiisaa
Okinawský napůl pes napůl lev Shiisaa, nadpřirozený strážce, jehož sochy zdobí mnoho tamních budov.
Shiva
Šiva je jedno z trojice nejvyšších hinduistických božstev (dalšími jsou Višnu a Brahma). Jeho přízvisko je Ničitel.
Silky
Selkie je skotská mořská bytost, objevující se převážně v podobě tuleně. Zde ovšem ve své člověčí, ženské podobě.
Sleipnir
Jako mnoho jiných bohů, ani starogermánský Ódin nechodí pěšky. Jeho dopravním prostředkem je kůň. Samozřejmě, že ne ledajaký, ale osminohý.
Suparna
Jiné jméno hinduistického posvátného ptáka Garudy.
Susano-o
Japonský bůh bouře, podsvětí, nemocí, zemědělství et cetera, jeden z nejzajímavějších příslušníků šintoistického pantheonu. Bratr sluneční bohyně Amaterasu, kterou otravoval natolik, že utekla do jeskyně a ne světě zavládla tma. Ale také likvidátor nebezpečných oblud.
Take-Mikazuchi
Japonské božstvo hromu a meče. Účastník prvního západu sumo.
Tam Lin
Mladý muž z anglického Norfolku, který se zamiloval do královny víl. Jeho lidská přítelkyně ale vytrvala a zachránila ho.
Tao Tie
Číský démon. Nebo zvířecí či démonský motiv na nádobách z dynastie Šang.
Taown
Obluda ze starých čínských pověstí.
Tenong Cut
Malajský démon, vylézající zejména po dešti a nadělující lidem bolesti hlavy.
Tezcatlipoca
Aztécký Tezcatlipoca, jeden z potomků Omeceotl a vládce prvního světa, obydleného obry.
Thor
Syn skandinávského nejvyššího boha Ódina, majitel hromového kladiva Mjollni, pán bouří, bůh válečníků a rolníků. Další v Bestiáři.
Titania
Návštěvnice z literárního světa, přesněji z Shakespearovy hry Sen noci svatojánské. Královna elfů se stala natolik populární, že – stejně jako mnoho Shakespearových postav – začala žít na dramatu nezávislým životem.
Tlaloc
Bůh plodnosti a vody, přesněji té padající z oblaků, který ovšem Aztékům nepřinášel jen blahodárné deště, ale také krupobití a bouřky. Byl patronem kalendářního dne Mazatl. Více v Bestiáři.
Tonatiuh
Aztécký bůh Slunce a vládce pátého světa v pořadí. Toho našeho, který stále ještě trvá.
Toubyou
Démon ze západních částí Japonska. Aspoň to o něm říkají.
Trumpeter
Trubač. Tady pochopitelně jeden z andělů, kteří budou troubit k Poslednímu soudu.
Tzitzmitl
Aztécké noční démonky, které při soumraku i svítání bojují se Sluncem. Neviditelnost není věčná a dokonalá, když dochází k onomu dnes tak turisticky atraktivnímu astronomickému úkazu, totiž k jeho zatmění, jsou ku spatření jako hvězdy
Ubelluris
V chetitské kosmologii horské božstvo, podepírající západní konec světa.
Ukano Mitama
Japonské božstvo, spojované se zemědělstvím.
Vasuki
Nágarádža, Král hadů v hinduismu i buddhismu. V Číně a Japonsku známý jako jeden z Osmi draků.
Vidofnir
Jestřáb, nebo zlatý kohout skandinávských mýtů. Někdy sedí místo Vedrfolnira na hlavě orla, hřadujícího na Yggdrasilu, obvykle ale obývá svůj vlastní strom, Mimameidir (Mímiho strom). Který se s Yggdrasilem občas zaměňuje.
Vivian
Paní z jezera. Očarovala Merlina, dala Artušovi Excalibur, vychovala Lancelota.To ve zkratce a jen podle některých pověstí.
Vritra
Drak z indických Véd, který zadržoval světové vodstvo (než byl zlikvidován Indrou).
Waira
Velký, leč nepříliš poznaný bubák japonských hor.
Wendigo
Kanadský všežravec – což ve folklóru znamená, že žere především lidi –, stvořený z ledu a bahna. Umí měnit tvar, takže se někdy vyskytuje i v podobě psí.
Wu Kong
Je Sun Wu-Kchung, opičák, známý ze slavého čínského románu Vyprávění o putování na Západ. Vyšlo i česky, několikrát běželo coby televizní seriál.
Xiezhai
Ovci podobný jednorožec z čínských mýtů.
Yaksa
Jakšové jsou polobožská, polodémonská stvoření, žijí hluboko pod Himalájemi, kde střeží stejně jako naši permoníci zemské poklady. Jejich hlavou je bůh hojnosti Kubera.
Yama
Hinduistický bůh smrti.
Ym
Jamm býval původně ugaritský a později i fénický bůh sladkovodního i mořského živlu, Pán řeky.
Yoshitsune
Minamoto no Yoshitsune byl ve dvanáctém století generálem klanu Minamoto. Skvělý šermíř. Skončil rituální sebevraždou poté, co byl zrazen.
Yuki Jyorou
Sněžná žena, yuki onna, pochází z japonských legend. Někdy ztraceným ve sněhové bouři a mrazu pomáhá, jindy je naopak zavede z cesty a nechá umrznout.
Zaou Gongen
Jedno z převtělení Buddhy dle japonských tradic, známé uctívačům směru, zvaného Shugendō.
Zouchouten
Jeden z čtyř buddhistických vládců světových stran, tou Zouchotenovou je Jih.

 

poslední úpravy 28.8.2017

 

 
Tumbrl Facebook Instagram Mastodon

Literárium další příběhy ...

Bestiář

Cokoliv

Poslední změny